Course Search Results
Course Code Semester Course Name Course Aliases Main Course Staff
COMP3211 21T1 Computer Architecture COMP9211
Hui Guo
COMP3331 21T1 Computer Networks and Applications COMP9331
Wen Hu
Ayda Valinezhad Orang
COMP9315 21T1 DBMS Implementation John Shepherd
COMP9417 21T1 Machine Learning and Data Mining Gelareh Mohammadi
DPST1092 21T1 Computer Systems Fundamentals Angela Finlayson
SENG2021 21T1 Requirements and Design Workshop Fethi Rabhi
SENG3011 21T1 Implementation Workshop Fethi Rabhi
COMP3411 21T0 Artificial Intelligence COMP9814
Anna Trofimova
Joshua Goncalves
COMP9024 21T0 Data Structures and Algorithms Ashesh Mahidadia
Kevin Luxa
COMP9511 21T0 Human Computer Interaction COMP3511
Alexandra Vassar
BINF2010 20T3 Introduction to Bioinformatics Bruno Gaeta
BINF6112 20T3 Computational Biology Engineering Design Workshop Michael Bain
Bruno Gaeta
COMP1010 20T3 The Art of Computing Robert Clifton-Everest
COMP1511 20T3 Programming Fundamentals Marc Chee
Tom Kunc
CSE Apps
COMP1521 20T3 Computer Systems Fundamentals Andrew Taylor
Dylan Brotherston
COMP1531 20T3 Software Engineering Fundamentals Hayden Smith
Robert Clifton-Everest
COMP2511 20T3 Object-Oriented Design & Programming Ashesh Mahidadia
Robert Clifton-Everest
Matthew Perry
COMP2521 20T3 Data Structures and Algorithms Ashesh Mahidadia
Kevin Luxa
COMP3161 20T3 Concepts of Programming Languages COMP9164
Liam O'Connor-Davis
Christine Rizkallah
COMP3222 20T3 Digital Circuits and Systems COMP9222
Oliver Diessel
COMP3311 20T3 Database Systems John Shepherd
Raymond Wong
Ashesh Mahidadia
Dylan Brotherston
COMP3331 20T3 Computer Networks and Applications COMP9331
Salil Kanhere
Wen Hu
Ayda Valinezhad Orang
COMP3431 20T3 Robot Software Architectures COMP9434
Claude Sammut
German Castro Donoso
Stathi Weir
Shanda Su
Wafa Johal
Colm Flanagan
Oliver Richards
Joshua Goncalves
COMP3601 20T3 Design Project A Sri Parameswaran
Jayasinghe Jayasinghe
COMP4121 20T3 Advanced and parallel algorithms Aleksandar Ignjatovic
COMP4128 20T3 Programming Challenges Raveen De Silva
COMP4161 20T3 Advanced Topics in Software Verification Gerwin Klein
COMP4418 20T3 Knowledge Representation and Reasoning Maurice Pagnucco
Haris Aziz
Abdallah Saffidine
Yang Song
COMP4511 20T3 User Interface Design and Construction Alexandra Vassar
COMP4920 20T3 Management and Ethics SENG4920
Wayne Wobcke
COMP4951 20T3 Research Thesis A COMP4961
Hui Wu
COMP4952 20T3 Research Thesis B COMP4962
Hui Wu
COMP4953 20T3 Research Thesis C COMP4963
Hui Wu
COMP6080 20T3 Web Front-End Programming Hayden Smith
COMP6445 20T3 Digital Forensics COMP6845
Richard Buckland
Jiaojiao Jiang
Lesa De Leau
Ajoy Ghosh
Adam Smallhorn
Rahat Masood
Clifford Sesel
Brendan Nyholm
COMP6714 20T3 Information Retrieval and Web Search Wei Wang
Yifang Sun
COMP6733 20T3 IoT Design Studio Wen Hu
Sanjay Jha
Qi Lin
COMP6741 20T3 Parameterized & Exact Computation Serge Gaspers
COMP9020 20T3 Foundations of Computer Science Paul Hunter
COMP9021 20T3 Principles of Programming Rachid Hamadi
COMP9024 20T3 Data Structures and Algorithms Tatjana Zrimec
Matthew Perry
COMP9032 20T3 Microprocessors and Interfacing Hui Guo
COMP9243 20T3 Distributed Systems Ihor Kuz
COMP9311 20T3 Introduction to Database Systems Wenjie Zhang
Chenji Huang
Yu Hao
COMP9322 20T3 Software Service Design and Engineering Shayan Zamanirad
Madhushi Bandara
Morty Al-Banna
COMP9418 20T3 Advanced Topics in Statistical Machine Learning Gustavo Batista
Jeremy Gillen
COMP9444 20T3 Neural Networks and Deep Learning Alan Blair
Rizka Purwanto
COMP9517 20T3 Computer Vision Arcot Sowmya
Erik Meijering
Gelareh Mohammadi
Wafa Johal
Alfred Krzywicki
Annette Spooner
Manna Elizabeth Philip
Md. Shariful Alam
COMP9900 20T3 Computer Science / Information Technology Project COMP3900
Matthew Sladescu
COMP9991 20T3 Research Project A Eric Martin
Arcot Sowmya
Erik Meijering
Salil Kanhere
Yang Song
Wenjie Zhang
Bruno Gaeta
DPST1091 20T3 Introduction to Programming Aarthi Natarajan
Alexandra Vassar
Dean Wunder
Angela Finlayson
DPST1092 20T3 Computer Systems Fundamentals Angela Finlayson
ENGG1811 20T3 Computing for Engineers Aaron Quigley
Adam Halmy
Mei Cheng Whale
GSOE9210 20T3 Engineering Decisions Victor Jauregui
GSOE9220 20T3 Launching a startup Alexander Mednis
SENG2011 20T3 Workshop on Reasoning about Programs Albert Nymeyer
Alexander Georges
BINF3010 20T2 Applied Bioinformatics BINF9010
Bruno Gaeta
BINF6111 20T2 Genome Informatics Engineering Workshop Bruno Gaeta
COMP1000 20T2 Introduction to World Wide Web, Spreadsheets and Databases Ali Darejeh
COMP1511 20T2 Programming Fundamentals Marc Chee
CSE Apps
Tom Kunc
COMP1521 20T2 Computer Systems Fundamentals Andrew Taylor
Jashank Jeremy
COMP1911 20T2 Computing 1A Binghao Li
Hayden Smith
COMP2041 20T2 Software Construction: Techniques and Tools COMP9044
Andrew Taylor
Jashank Jeremy
COMP2511 20T2 Object-Oriented Design & Programming Ashesh Mahidadia
Matthew Perry
COMP2521 20T2 Data Structures and Algorithms John Shepherd
Jiaojiao Jiang
Tom Kunc
Ashesh Mahidadia
Kevin Luxa
COMP3121 20T2 Algorithms and Programming Techniques Aleksandar Ignjatovic
COMP3141 20T2 Software System Design and Implementation Liam O'Connor-Davis
COMP3151 20T2 Foundations of Concurrency COMP9154
Liam O'Connor-Davis
COMP3231 20T2 Operating Systems COMP9201
Kevin Elphinstone
COMP3331 20T2 Computer Networks COMP9331
Wen Hu
Salil Kanhere
Mahbub Hassan
Ayda Valinezhad Orang
COMP3511 20T2 Human Computer Interaction COMP9511
Gelareh Mohammadi
Wafa Johal
Alexandra Vassar
Nadine Marcus
COMP4336 20T2 Mobile Data Networking COMP9336
Mahbub Hassan
COMP6443 20T2 Web Application Security and Testing COMP6843
Jiaojiao Jiang
Adam Yi
Lesa De Leau
Adam Smallhorn
Richard Buckland
COMP6447 20T2 System and Software Security Assessment Richard Buckland
Brendan Hopper
Adam Tanana
Ash Liu
Lesa De Leau
Hayden Smith
COMP6452 20T2 Software Architecture for Blockchain Applications Xiwei (Sherry) Xu
Helen Paik
Herath Bandara
COMP6721 20T2 (In-)Formal Methods: The Lost Art Carroll Morgan
COMP6752 20T2 Modelling Concurrent Systems Rob van Glabbeek
COMP6771 20T2 Advanced C++ Programming Hayden Smith
Andrew Taylor
COMP9020 20T2 Foundations of Computer Science Paul Hunter
COMP9021 20T2 Principles of Programming Eric Martin
Rachid Hamadi
COMP9024 20T2 Data Structures and Algorithms Michael Thielscher
Tatjana Zrimec
Michael Schofield
COMP9242 20T2 Advanced Operating Systems Kevin Elphinstone
Gernot Heiser
Curtis Millar
COMP9311 20T2 Database Systems Helen Paik
COMP9313 20T2 Big Data Management Yifang Sun
Wei Wang
Jian Gao
COMP9319 20T2 Web Data Compression and Search Raymond Wong
Dominic Wong
COMP9323 20T2 Software as a Service Project Boualem Benatallah
Morty Al-Banna
COMP9332 20T2 Network Routing and Switching Salil Kanhere
COMP9414 20T2 Artificial Intelligence Wayne Wobcke
COMP9417 20T2 Machine Learning and Data Mining Michael Bain
Omar Ghattas
Yuyang Shu
Anant Mathur
COMP9444 20T2 Neural Networks and Deep Learning Alan Blair
Rizka Purwanto
Miela Kolomaznik
Jenni Jarventaus
Cameron Stewart
Cameron Murray
COMP9517 20T2 Computer Vision Erik Meijering
Arcot Sowmya
Yang Song
Annette Spooner
Alfred Krzywicki
Md. Shariful Alam
COMP9900 20T2 Computer Science / Information Technology Project COMP3900
Matthew Sladescu
COMP9991 20T2 Research Project A Eric Martin
Yang Song
DESN2000 20T2 Engineering Design and Professional Practice Hui Wu
DPST1091 20T2 Introduction to Programming Aarthi Natarajan
Angela Finlayson
DPST1092 20T2 Computer Systems Fundamentals Angela Finlayson
Aarthi Natarajan
ENGG1811 20T2 Computing for Engineers Ashesh Mahidadia
Aaron Quigley
Mei Cheng Whale
ZZZZ0000 20T2 Course Outline Template John Shepherd
COMP1511 20T1 Programming Fundamentals Marc Chee
Andrew Taylor
Tom Kunc
CSE Apps
COMP1531 20T1 Software Engineering Fundamentals Robert Clifton-Everest
Hayden Smith
Andrew Taylor
COMP2121 20T1 Microprocessors and interfacing Sri Parameswaran
Hasindu Gamaarachchi
COMP2521 20T1 Data Structures and Algorithms Ashesh Mahidadia
Kevin Luxa
Tom Kunc
Mei Cheng Whale
COMP3131 20T1 Programming Languages and Compilers COMP9102
Jingling Xue
COMP3211 20T1 Computer Architecture Hui Guo
COMP3311 20T1 Database Systems Raymond Wong
COMP3331 20T1 Computer Networks COMP9331
Mahbub Hassan
Wen Hu
Salil Kanhere
Ayda Valinezhad Orang
COMP3411 20T1 Artificial Intelligence COMP9814
Claude Sammut
Hoang Pham
COMP4141 20T1 Theory of Computation Paul Hunter
COMP4601 20T1 Design Project B Oliver Diessel
COMP6324 20T1 Internet of Things Service Design and Engineering Morty Al-Banna
COMP9020 20T1 Foundations of Computer Science Michael Thielscher
Michael Schofield
COMP9024 20T1 Data Structures and Algorithms Hui Wu
Tatjana Zrimec
Wael Alghamdi
COMP9311 20T1 Database Systems Xuemin Lin
Kai Wang
Chenji Huang
Yu Hao
COMP9315 20T1 DBMS Implementation John Shepherd
Yifang Sun
Dylan Brotherston
Chaoxu Zheng
COMP9321 20T1 Data Services Engineering Morty Al-Banna
Mohammadali Yaghoubzadehfard
COMP9337 20T1 Securing Fixed and Wireless Networks COMP4337
Sanjay Jha
Uzma Maroof
COMP9517 20T1 Computer Vision Arcot Sowmya
Gihan Samarasinghe
Erik Meijering
Annette Spooner
COMP9900 20T1 Computer Science / Information Technology Project COMP3900
Rachid Hamadi
COMP9991 20T1 PG Research Project COMP9993
COMP9992
Eric Martin
John Shepherd
DPST1091 20T1 Programming Fundamentals Aarthi Natarajan
Angela Finlayson
Tom Kunc
DPST1092 20T1 Computer Systems Fundamentals Angela Finlayson
ENGG1811 20T1 Computing for Engineers Chun Tung Chou
Ashesh Mahidadia
Aaron Quigley
Mei Cheng Whale
SENG2021 20T1 Requirements and Design Workshop Fethi Rabhi
Decler Hague
Madhushi Bandara
Ali Darejeh
Matthew Sladescu
SENG3011 20T1 Software Engineering Workshop 3 Fethi Rabhi
Madhushi Bandara
TEST9000 20T1 TEST9000 Tom Kunc
Jashank Jeremy
Marc Chee
Andrew Bennett
COMP3411 20T0 Artificial Intelligence COMP9814
Tatjana Zrimec
COMP9024 20T0 Data Structures and Algorithms Ashesh Mahidadia
Kevin Luxa
Tom Kunc
COMP1511 19T3 Programming Fundamentals Marc Chee
Andrew Bennett
Carroll Morgan
Tom Kunc
Jashank Jeremy
COMP1531 19T3 Software Engineering Fundamentals Hayden Smith
Robert Clifton-Everest
Matthew Sladescu
COMP2511 19T3 Object-Oriented Design & Programming Ashesh Mahidadia
Robert Clifton-Everest
Matthew Perry
COMP2521 19T3 Data Structures and Algorithms Ashesh Mahidadia
Kevin Luxa
Mei Cheng Whale
COMP3222 19T3 Digital Circuits and Systems COMP9222
Oliver Diessel
COMP3311 19T3 Database Systems John Shepherd
Raymond Wong
Ashesh Mahidadia
Hayden Smith
COMP3331 19T3 Computer Networks and Applications COMP9331
Salil Kanhere
Mahbub Hassan
Nadeem Ahmed
Ayda Valinezhad Orang
COMP3431 19T3 Robot Software Architectures COMP9434
Claude Sammut
Wafa Johal
Colm Flanagan
COMP3601 19T3 Design Project A Jorgen Peddersen
Jayasinghe Jayasinghe
COMP4418 19T3 Knowledge Representation and Reasoning Maurice Pagnucco
Abdallah Saffidine
Haris Aziz
Yee Choo
COMP6445 19T3 Digital Forensics COMP6845
Richard Buckland
Ajoy Ghosh
Rahat Masood
Ash Liu
Hayden Smith
Adam Smallhorn
Lesa De Leau
COMP6733 19T3 IoT Design Studio Wen Hu
Sanjay Jha
COMP6741 19T3 Parameterized and Exact Computation Serge Gaspers
COMP9020 19T3 Foundations of Computer Science Paul Hunter
COMP9021 19T3 Principles of Programming Rachid Hamadi
COMP9024 19T3 Data Structures and Algorithms Michael Thielscher
Ashesh Mahidadia
Tatjana Zrimec
Michael Schofield
COMP9032 19T3 Microprocessors and Interfacing Hui Guo
COMP9243 19T3 Distributed Systems Ihor Kuz
COMP9311 19T3 Introduction to Database Systems Wenjie Zhang
Chenji Huang
Kai Wang
COMP9313 19T3 Big Data Management Morty Al-Banna
Mohammadali Yaghoubzadehfard
Maisie Badami
COMP9321 19T3 Data Services Engineering Morty Al-Banna
Mohammadali Yaghoubzadehfard
COMP9323 19T3 Software as a Service Project Boualem Benatallah
Morty Al-Banna
COMP9418 19T3 Advanced Topics in Statistical Machine Learning Gustavo Batista
Armin Chitizadeh
COMP9444 19T3 Neural Networks and Deep Learning Alan Blair
Yang Song
Alexander Long
COMP9517 19T3 Computer Vision Arcot Sowmya
Erik Meijering
Yang Song
Annette Spooner
COMP9900 19T3 Computer Science / Information Technology Project COMP3900
Tatjana Zrimec
Matthew Sladescu
Rachid Hamadi
Milou van Oostrum
DPST1091 19T3 Introduction to Programming Aarthi Natarajan
Angela Finlayson
DPST1092 19T3 Computer Systems Fundamentals 19A3 Angela Finlayson
Aarthi Natarajan
ENGG1811 19T3 Computing for Engineers Chun Tung Chou
Mei Cheng Whale
GSOE9210 19T3 Engineering Decisions Victor Jauregui
LOVI0001 19T3 Lorenzo's Course Lorenzo Vigentini
SENG2011 19T3 Workshop on Reasoning about Programs Albert Nymeyer
Vintony Padmadiredja
COMP1511 19T2 Programming Fundamentals Marc Chee
Tom Kunc
Jashank Jeremy
Mei Cheng Whale
Andrew Bennett
COMP1521 19T2 Computer Systems Fundamentals Salil Kanhere
Zainab Abaid
Mei Cheng Whale
Jashank Jeremy
COMP2121 19T2 Microprocessors and Interfacing Hui Wu
Hasindu Gamaarachchi
COMP2511 19T2 Object-Oriented Design & Programming Ashesh Mahidadia
Robert Clifton-Everest
COMP2521 19T2 Data Structures and Algorithms Ashesh Mahidadia
Mei Cheng Whale
COMP3151 19T2 Foundations of Concurrency COMP9154
Vladimir Tosic
COMP3331 19T2 Computer Networks and Applications COMP9331
Nadeem Ahmed
Salil Kanhere
Ali Dorri
Ayda Valinezhad Orang
COMP3421 19T2 Computer Graphics COMP9415
Robert Clifton-Everest
Ali Darejeh
COMP6447 19T2 System and Software Security Assessment Keiran Sampson
Adam Tanana
Lachlan Jones
COMP6771 19T2 Advanced C++ Programming Hayden Smith
Matthew Stark
Wylie Breckenridge
COMP9024 19T2 Data Structures and Algorithms Albert Nymeyer
Harrison Scott
COMP9311 19T2 Database Systems Helen Paik
Wenjie Zhang
Ashesh Mahidadia
COMP9313 19T2 Big Data Management Carlos Rodriguez
Maisie Badami
COMP9315 19T2 DBMS Implementation John Shepherd
Hayden Smith
Yee Choo
COMP9319 19T2 Web Data Compression and Search Raymond Wong
COMP9322 19T2 Software Service Design and Engineering Mohammadali Yaghoubzadehfard
Madhushi Bandara
Shayan Zamanirad
COMP9417 19T2 Machine Learning and Data Mining Michael Bain
Ashesh Mahidadia
Gelareh Mohammadi
Wafa Johal
Han He
Yuyang Shu
Omar Ghattas
COMP9517 19T2 Computer Vision Yang Song
Erik Meijering
Arcot Sowmya
Gelareh Mohammadi
Annette Spooner
COMP9900 19T2 Computer Science / Information Technology Project COMP3900
Rachid Hamadi
Tatjana Zrimec
Matthew Sladescu
DPST1091 19T2 CP1511 Introduction To Programming 19A2 Aarthi Natarajan
Angela Finlayson
DPST1092 19T2 CP1521 Computer Systems Fundamentals 18C3 Angela Finlayson
Aarthi Natarajan
ENGG1811 19T2 Computing for Engineers Ashesh Mahidadia
Mei Cheng Whale
HSCO1953 19T2 Intro to Cyber Security and Security Engineering Hayden Smith
Ash Liu
Richard Buckland
HSCO1973 19T2 Intro to web-based development Hayden Smith
Richard Buckland
COMP1511 19T1 Programming Fundamentals Andrew Taylor
Marc Chee
Marc Chee
Aarthi Natarajan
Jashank Jeremy
Costa Paraskevopoulos
Mei Cheng Whale
Andrew Bennett
Alex Linker
Zain Afzal
COMP1531 19T1 Software Engineering Fundamentals Aarthi Natarajan
I Su Park
Robert Clifton-Everest
COMP1911 19T1 Computing 1A Hayden Smith
Binghao Li
Melena Jordanova
COMP2111 19T1 System Modelling and Design Paul Hunter
Liam O'Connor-Davis
Christine Rizkallah
Carroll Morgan
COMP2121 19T1 Microprocessors and Interfacing Sri Parameswaran
Hasindu Gamaarachchi
COMP2521 19T1 Data Structures and Algorithms Ashesh Mahidadia
Mei Cheng Whale
Jashank Jeremy
COMP3131 19T1 Programming Languages and Compilers COMP9102
Jingling Xue
COMP3211 19T1 Computer Architecture Hui Guo
COMP3311 19T1 Database Systems Raymond Wong
Ashesh Mahidadia
John Shepherd
Yee Choo
Helen Paik
COMP3411 19T1 Artificial Intelligence Alan Blair
Tatjana Zrimec
Jingying Gao
COMP4601 19T1 Design Project B Oliver Diessel
COMP6324 19T1 Internet of Things Service Design and Engineering Peter Klement
Morty Al-Banna
COMP6443 19T1 Web Application Security and Testing COMP6843
Richard Buckland
Jiaojiao Jiang
Sean Yeoh
Thomas Phillips
Carey Li
Zain Afzal
COMP6452 19T1 Software Architecture for Blockchain Applications Ingo Weber
Mark Staples
Xiwei (Sherry) Xu
Ron Van der Meyden
Sin Kuang Lo
COMP9020 19T1 Foundations of Computer Science Michael Thielscher
Michael Schofield
COMP9024 19T1 Data Structures and Algorithms Hui Wu
Sidra Malik
COMP9311 19T1 Database Systems Xuemin Lin
Chenji Huang
Kai Wang
COMP9321 19T1 Data Services Engineering Lina Yao
Morty Al-Banna
Xiaocong Chen
Chaoran Huang
COMP9322 19T1 Software Service Design and Engineering Fethi Rabhi
Madhushi Bandara
Morty Al-Banna
COMP9334 19T1 Capacity Planning of Computer Systems and Networks Chun Tung Chou
COMP9414 19T1 Artificial Intelligence Alan Blair
Jingying Gao
COMP9900 19T1 Computer Science / Information Technology Project COMP3900
Rachid Hamadi
Tatjana Zrimec
DPST1091 19T1 CP1511 Introduction To Programming 18C2 Angela Finlayson
Aarthi Natarajan
ENGG1811 19T1 Computing for Engineers Ashesh Mahidadia
Chun Tung Chou
Mei Cheng Whale
HSCH1917 19T1 High School Computing Hayden Smith
Dean Poulos
Oliver Gorman
SENG2021 19T1 Requirements and Design Workshop Fethi Rabhi
Morty Al-Banna
Robert Clifton-Everest
Matthew Phillips
Madhushi Bandara
SENG3011 19T1 Software Engineering Workshops 3 Fethi Rabhi
Madhushi Bandara
Matthew Phillips
Robert Clifton-Everest
COMP2521 19T0 Data Structures and Algorithms John Shepherd
Jashank Jeremy
COMP3331 19T0 Computer Networks and Applications COMP9331
Nadeem Ahmed
Tarek Elwan
Ali Dorri
COMP9024 19T0 Data Structures and Algorithms Ashesh Mahidadia
PVCE1000 19T0 PVCE Ee Kho
Chaoxu Zheng
Qingyang Lei
COMP1400 18s2 Programming for Designers Tatjana Zrimec
COMP1511 18s2 Introduction to Programming Ashesh Mahidadia
Curtis Millar
Mei Cheng Whale
Andrew Bennett
COMP1521 18s2 Computer Systems Fundamentals John Shepherd
Salil Kanhere
Jashank Jeremy
Wael Alghamdi
Jingling Xue
COMP1531 18s2 Software Engineering Fundamentals Aarthi Natarajan
Robert Clifton-Everest
I Su Park
Anna Azzam
Isaac Carr
COMP2121 18s2 Microprocessors and Interfacing Hui Wu
Hasindu Gamaarachchi
COMP2511 18s2 Object-Oriented Design & Programming Aarthi Natarajan
Ashesh Mahidadia
Robert Clifton-Everest
Anna Azzam
COMP2521 18s2 Data Structures and Algorithms Ashesh Mahidadia
Zain Afzal
COMP3222 18s2 Digital Circuits and Systems COMP9222
Hui Guo
Oliver Diessel
COMP3331 18s2 Computer Networks and Applications COMP9331
Nadeem Ahmed
Salil Kanhere
Mahbub Hassan
Ali Dorri
COMP3421 18s2 Computer Graphics COMP9415
Robert Clifton-Everest
Ali Darejeh
COMP3431 18s2 Robot Software Architectures COMP9431
Claude Sammut
Peter Timothy Kydd
Colm Flanagan
Addo Wondo
COMP4418 18s2 Knowledge Representation and Reasoning Maurice Pagnucco
Christoph Schwering
David Rajaratnam
Haris Aziz
COMP6445 18s2 Digital Forensics and Incident Response COMP6845
Richard Buckland
Roland Wen
Tim Boyce
Sketch
Nina Rodgers
Tek Huynh
COMP6447 18s2 System and Software Security Assessment Richard Buckland
Sean Yeoh
Thomas Phillips
Nina Rodgers
Tek Huynh
COMP6733 18s2 Internet of Things Design Studio Salil Kanhere
Wen Hu
COMP6741 18s2 Parameterized and Exact Computation Serge Gaspers
COMP9020 18s2 Foundations of Computer Science Paul Hunter
COMP9024 18s2 Data Structures and Algorithms Michael Thielscher
Michael Schofield
COMP9032 18s2 Microprocessors and Interfacing Hui Guo
COMP9311 18s2 Database Systems Rachid Hamadi
Mohammad Ebrahimi
COMP9313 18s2 Big Data Management Xin Cao
Carlos Rodriguez
Mohammadali Yaghoubzadehfard
COMP9315 18s2 DBMS Implementation John Shepherd
Jashank Jeremy
COMP9319 18s2 Web Data Compression and Search Raymond Wong
COMP9321 18s2 Data Services Engineering Lina Yao
Morty Al-Banna
Xiaocong Chen
Mohammadali Yaghoubzadehfard
Chaoran Huang
COMP9323 18s2 Software as a Service Project Boualem Benatallah
Morty Al-Banna
COMP9418 18s2 Advanced Topics In Statistical Machine Learning Edwin Bonilla
Amir Dezfouli
Astrid Dahl
COMP9444 18s2 Neural Networks and Deep Learning Alan Blair
Alexander Long
COMP9517 18s2 Computer Vision Arcot Sowmya
Yang Song
Erik Meijering
Xiongcai Cai
Gelareh Mohammadi
Annette Spooner
Manna Elizabeth Philip
ENGG1811 18s2 Computing for Engineers Chun Tung Chou
Ashesh Mahidadia
Mei Cheng Whale
GSOE9210 18s2 Engineering Decisions Victor Jauregui
SENG2011 18s2 Software Engineering Workshop 2A Albert Nymeyer
Carroll Morgan
Timothy Hor
Addo Wondo
Lam Bao Quynh VO
Vintony Padmadiredja
Paul Hunter
Ben Delaney
COMP1000 18s1 Web, Spreadsheets and Databases Isaac Carr
Ali Darejeh
Aarthi Natarajan
COMP1511 18s1 Programming Fundamentals Andrew Taylor
John Shepherd
Ashesh Mahidadia
Andrew Bennett
Mei Cheng Whale
COMP1521 18s1 Computer Systems Fundamentals John Shepherd
Angela Finlayson
Jashank Jeremy
Steven Parker
Mei Cheng Whale
Wael Alghamdi
COMP1531 18s1 Software Engineering Fundamentals Aarthi Natarajan
Ee Kho
Angela Finlayson
Mei Cheng Whale
Qingyang Lei
Lyn Collins
Isaac Carr
Matthew Phillips
COMP1911 18s1 Computing 1A Angela Finlayson
Mei Cheng Whale
Hayden Smith
COMP2121 18s1 Microprocessors and Interfacing Sri Parameswaran
Daniel Murphy
COMP2521 18s1 Data Structures and Algorithms Ashesh Mahidadia
Mei Cheng Whale
COMP3141 18s1 Software System Design and Implementation Gabriele Keller
COMP3211 18s1 Computer Architecture Hui Guo
COMP3311 18s1 Database Systems Rachid Hamadi
Raymond Wong
Aarthi Natarajan
John Shepherd
Chaoxu Zheng
Qingyang Lei
COMP3411 18s1 Artificial Intelligence COMP9414
COMP9814
Alan Blair
Tatjana Zrimec
COMP4601 18s1 Design Project B Oliver Diessel
Alexander Kroh
COMP6324 18s1 IoT Service Design and Engineering Lina Yao
Peter Klement
Morty Al-Banna
COMP9020 18s1 Foundations of Computer Science Michael Thielscher
Michael Schofield
COMP9021 18s1 Principles of Programming Eric Martin
Rachid Hamadi
Matthew Perry
COMP9024 18s1 Data Structures and Algorithms Hui Wu
COMP9243 18s1 Distributed Systems Ihor Kuz
COMP9321 18s1 Data Services Engineering Helen Paik
Lina Yao
Alireza Tabebordbar
Chaoran Huang
Mohammadali Yaghoubzadehfard
COMP9322 18s1 Software Service Design and Engineering Fethi Rabhi
Onur Demirors
George Joukhadar
COMP9332 18s1 Network Routing and Switching Wen Hu
Mehdi Nobakht
COMP9334 18s1 Capacity Planning of Computer Systems and Networks Chun Tung Chou
COMP9417 18s1 Machine Learning and Data Mining Michael Bain
Gelareh Mohammadi
Irah Wajchman
Omar Ghattas
COMP9517 18s1 Computer Vision Arcot Sowmya
Xiongcai Cai
Manna Elizabeth Philip
COMP9900 18s1 Information Technology Project COMP3900
Raymond Wong
Tatjana Zrimec
ENGG1811 18s1 Computing for Engineers Ashesh Mahidadia
Mei Cheng Whale
SENG2021 18s1 Requirements and Design Workshop Fethi Rabhi
Morty Al-Banna
SENG3011 18s1 Software Engineering Workshops 3 Fethi Rabhi
Madhushi Bandara
COMP2521 18x1 Data Structures and Algorithms Angela Finlayson
Jashank Jeremy
Ashesh Mahidadia
COMP9024 18x1 Data Structures and Algorithms Ashesh Mahidadia
ENPY1811 18x1 Computing for Engineers (Python edition) Chun Tung Chou
Gladys On Wai Chan
Addo Wondo
James Vassie
Ashesh Mahidadia
Felipe Crisostomo Munoz
Mei Cheng Whale
COMP1400 17s2 Programming for Designers Hailun Tan
Isaac Carr
Tatjana Zrimec
COMP1511 17s2 Introduction to Programming John Shepherd
Andrew Bennett
Ashesh Mahidadia
Curtis Millar
Aarthi Natarajan
Mei Cheng Whale
Jashank Jeremy
Alex Linker
COMP1521 17s2 Computer Systems Fundamentals John Shepherd
Zainab Abaid
Mei Cheng Whale
Wael Alghamdi
COMP1531 17s2 Software Engineering Fundamentals Aarthi Natarajan
Kongzhang Hao
Deepanjan Chakrabarty
COMP2121 17s2 Microprocessors and Interfacing Hui Wu
Arash Bayat
John Shepherd
COMP2521 17s2 Data Structures and Algorithms Ashesh Mahidadia
COMP3222 17s2 Digital Circuits & Systems COMP9222
Oliver Diessel
COMP3421 17s2 Computer Graphics COMP9415
Angela Finlayson
Robert Clifton-Everest
COMP3431 17s2 Robot Software Architectures COMP9431
Claude Sammut
David Rajaratnam
Timothy Wiley
COMP4418 17s2 Knowledge Representation and Reasoning Maurice Pagnucco
Christoph Schwering
David Rajaratnam
Abdallah Saffidine
COMP6733 17s2 Internet of Things Design Studio Wen Hu
COMP6741 17s2 Parameterized and Exact Computation Serge Gaspers
Edward Jay Lee
Shenwei Huang
COMP9020 17s2 Foundations of Computer Science Paul Hunter
John Shepherd
Michael Thielscher
Manas Patra
COMP9021 17s2 Principles of Programming Eric Martin
Rachid Hamadi
COMP9024 17s2 Data Structures and Algorithms Michael Thielscher
COMP9311 17s2 Database Systems Rachid Hamadi
John Shepherd
COMP9322 17s2 Service Oriented Architectures Helen Paik
Mohammadali Yaghoubzadehfard
COMP9418 17s2 Advanced Topics In Statistical Machine Learning Edwin Bonilla
Michael Bain
COMP9444 17s2 Neural Networks and Deep Learning Alan Blair
Alexander Long
Joel Mason
COMP9517 17s2 Computer Vision Arcot Sowmya
Xiongcai Cai
Manna Elizabeth Philip
COMP9900 17s2 Information Technology Project Raymond Wong
Tatjana Zrimec
ENGG1811 17s2 Computing for Engineers Ashesh Mahidadia
Mei Cheng Whale
John Shepherd
GSOE9210 17s2 Engineering Decisions Victor Jauregui
SENG2021 17s2 Software Engineering Workshop 2B Fethi Rabhi
Hussein Debel
Madhushi Bandara
Ali Darejeh
THES0001 17s2 Thesis A COMP4930
BIOM5950
BIOM5960
SENG4910
Helen Paik
THES0002 17s2 Thesis B COMP4941
SENG4911
COMP4931
BIOM5951
Helen Paik
BINF3021 17s1 Genome Informatics Engineering Workshop BINF9111
Bruno Gaeta
BINF3111 17s1 Genome Informatics Design Workshop Bruno Gaeta
COMP1000 17s1 Web, Spreadsheets and Databases Aarthi Natarajan
Wei Xu
COMP1511 17s1 Introduction to Programming Andrew Taylor
John Shepherd
Mei Cheng Whale
COMP1911 17s1 Computing 1A Angela Finlayson
COMP1927 17s1 Computing 2 Ashesh Mahidadia
Mei Cheng Whale
COMP3141 17s1 Software System Design and Implementation Gabriele Keller
Liam O'Connor-Davis
COMP4601 17s1 Design Project B Oliver Diessel
COMP9020 17s1 Foundations of Computer Science Michael Thielscher
COMP9021 17s1 Principles of Programming Eric Martin
COMP9024 17s1 Data Structures and Algorithms Hui Wu
COMP9243 17s1 Distributed Systems Ihor Kuz
COMP9322 17s1 Service Oriented Computing Helen Paik
COMP9334 17s1 Capacity Planning of Computer Systems and Networks Chun Tung Chou
ENGG1811 17s1 Computing for Engineers Ashesh Mahidadia
Chun Tung Chou
John Shepherd
Mei Cheng Whale
SENG2011 17s1 Software Engineering Workshop 2A Albert Nymeyer
Ron Van der Meyden
Carroll Morgan
Manas Patra
Ian Chee-Wing Wong
Addo Wondo
SENG3011 17s1 Software Engineering Workshop 3 Fethi Rabhi
Madhushi Bandara
TEST1511 17s1 COMP1511 Digital Uplift Kirishanth Sivanathan
Chaoxu Zheng
THES0001 17s1 CSE Thesis A SENG4910
COMP4930
BIOM5950
Helen Paik
THES0002 17s1 CSE Thesis B SENG4911
BIOM5951
COMP4931
COMP4941
Helen Paik
COMP1927 17x1 Computing 2 Aarthi Natarajan
Mei Cheng Whale
John Shepherd
BINF3020 16s2 Computational Bioinformatics BINF9020
Michael Bain
COMP1400 16s2 Programming for Designers Ashesh Mahidadia
John Shepherd
Hailun Tan
David Sison
Gihan Samarasinghe
COMP1917 16s2 Computing 1 Sim Mautner
Stanislav Shkel
COMP1921 16s2 Computing 1B Ashesh Mahidadia
Mei Cheng Whale
COMP1927 16s2 Computing 2 John Shepherd
Mei Cheng Whale
COMP3222 16s2 Digital Circuits & Systems COMP9222
Oliver Diessel
COMP3331 16s2 Computer Networks and Applications COMP9331
Salil Kanhere
Nadeem Ahmed
COMP3421 16s2 Computer Graphics COMP9415
Angela Finlayson
Robert Clifton-Everest
COMP3431 16s2 Robot Software Architectures COMP9431
Claude Sammut
Timothy Wiley
COMP6733 16s2 Internet of Things Design Studio Wen Hu
COMP6741 16s2 Parameterized and Exact Computation Serge Gaspers
COMP6771 16s2 Advanced C++ Programming Jingling Xue
Christopher Di Bella
COMP9021 16s2 Principles of Programming Eric Martin
Rachid Hamadi
Helen Paik
COMP9322 16s2 Service Oriented Architectures Helen Paik
COMP9517 16s2 Computer Vision Arcot Sowmya
Xiongcai Cai
Gihan Samarasinghe
ENGG1811 16s2 Computing for Engineers Chun Tung Chou
Mei Cheng Whale
GSOE9210 16s2 Decision Methods for Engineers Victor Jauregui
SENG2021 16s2 Software Engineering Workshop 2B Fethi Rabhi
Ashesh Mahidadia
THES0001 16s2 CSE Thesis Part A BIOM5920
BIOM5909
SENG4910
BIOM5940
COMP4930
COMP4910
BIOM5970
BIOM5960
BINF4910
BIOM5950
Helen Paik
THES0002 16s2 CSE Thesis Part B BIOM5921
COMP4931
BINF4911
BIOM5951
COMP4911
BIOM5971
SENG4911
BIOM5961
BIOM5904
BIOM5941
Helen Paik
XYZZ0001 16s2 Webcms3 Testing John Shepherd
Lester Mata
COMP1911 16s1 Computing 1A Andrew Taylor
Mei Cheng Whale
COMP1917 16s1 Computing 1 Angela Finlayson
Sim Mautner
Richard Buckland
Mei Cheng Whale
COMP1927 16s1 Computing 2 Ashesh Mahidadia
Mei Cheng Whale
COMP3331 16s1 Computer Networks and Applications COMP9331
Salil Kanhere
COMP9021 16s1 Principles of Programming Eric Martin
COMP9315 16s1 DBMS Implementation John Shepherd
COMP9322 16s1 Service Oriented Architectures Helen Paik
COMP9334 16s1 Capacity Planning of Computer Systems and Networks Chun Tung Chou
ENGG1811 16s1 Computing for Engineers Ashesh Mahidadia
Geoff Whale
Mei Cheng Whale
SENG2011 16s1 Software Engineering Workshop 2A Albert Nymeyer
THES0001 16s1 CSE Thesis Part A SENG4910
BINF4910
COMP4910
COMP4930
Helen Paik
THES0002 16s1 TESTING PAGE UNOFFICIAL Helen Paik
COMP1927 16x1 Computing 2 Angela Finlayson
COMP1927 15s2 Computing 2 John Shepherd
Mei Cheng Whale
Ashesh Mahidadia
Genevieve Anne
COMP3421 15s2 Computer Graphics COMP9415
Angela Finlayson
COMP6741 15s2 Parameterized and Exact Computation Serge Gaspers
COMP9021 15s2 Principles of Programming Eric Martin
COMP9322 15s2 Service Oriented Architectures Helen Paik
GSOE9010 15s2 Engineering Research Skills Emily Mitchell
John Shepherd
Mona Wong
COMP3421 14s2 Computer Graphics COMP9415
Angela Finlayson
COMP3901 00x0 Special Project COMP3902
John Shepherd
COMP6445 00x0 Digital Forensics Hayden Smith
Ash Liu
COMP9024 00x0 Data Structures and Algorithms Ashesh Mahidadia
DANY0000 00x0 DANNYTEST Course Danny Tan
ENHS1811 00x0 Computing for Engineers (High School Pre-program) Chun Tung Chou
HSCO1953 00x0 Intro to Cyber Security Ash Liu
Hayden Smith
HSCO1973 00x0 Intro to web-based development Hayden Smith
HSCO2531 00x0 Intro to web-based development Hayden Smith
TEST8880 00x0 TEST Int. to Pro. not cloned TEST Andrew Bennett
TEST8888 00x0 TEST Int. to Pro. 17s1 cloned TEST Andrew Bennett
TEST9021 00x0 Self-assessment test for COMP9021 John Shepherd
TEST9311 00x0 Self-assessment test for COMP9311 Eric Martin
John Shepherd
TUTR0101 00x0 Tutor and Course Knowledge Repository John Shepherd
Jashank Jeremy
Andrew Taylor
_THESIS_ 00x0 CSE Theses THES0000
John Shepherd

Back to top

This page is powered by WebCMS3
CRICOS Provider No. 00098G